"Enter"a basıp içeriğe geçin

Karşı tarafa gerçek öpücük gönderen Telefon aksesuarı

Bu cihaz karşı tarafa gerçek öpücük gönderiyorTeknoloji geliştikçe pek çok şeyin gerçekleştiğini görüyoruz. Artık tensel yakınlaşmalar da sanal ortamda simüle edilmeye çalışılıyor. Öpücük bunlardan birisi.

Yıllardır sevdiğimiz kişilere öpücük yollamak için resim, video veya çeşitli emojilerden yararlanıyoruz. Bir doktora öğrencisi ise gerçek insan öpücüğünü taklit edebilecek bir aksesuar üzerinde çalışıyor.

Dudak Simülasyonu

Kissenger adı verilen proje bir doktora tezi. Emma Yann Zhang, bir robot konferansında tanıttığı projesi ile kablosuz olarak karşı tarafa gerçek öpücükler göndermenizi amaçlıyor. Telefona tutturulan aksesuar, alt kısmında bir silikon dudak barındırıyor. Özel sensörlerle donatılmış bu silikon, kullanıcının öpücüğünü analiz ederek haritasını çıkarıyor. Daha sonra da karşı tarafa gönderiyor. Böylece karşı taraftaki silikonda gerçek bir öpücük taklit edilmiş oluyor. Diğer kullanıcı bu simülasyonu kendisine uygulayabiliyor.

Zhang aksesuarın halen geliştirme aşamasında olduğunu belirtiyor. Önümüzdeki dönemde deneklerin  gönderilen öpücüğün bir insana mı yoksa bir robota mı ait olduğunu anlamaları için çalışmalar yapılacak. Zhang, Londra Şehir Üniversitesi’nde çalışmalarını devam ettiriyor.

Bülent Gerenler