"Enter"a basıp içeriğe geçin

Karşınızda Apple iPad Air

Apple iPad AirApple 9.7 inçlik tablet modeli iPad’in yeni neslini sonunda dünya ile paylaştı: iPad Air. iPad’in şirketin en başarılı ürünlerinden olduğu ve bu ay başına kadar 170 milyon adet satıldığının altı çiziliyor. App Store’da ise sadece iPad için tasarlanmış 475 bin uygulama bulunduğu belirtiliyor.
iPad Air sadece 7.5 mm kalınlığında ve önceki nesle göre yüzde 20 daha ince. 469 gram ağılığı ise onu bugüne kadarki en hafif tam boyutta tablet yapıyor. Gücünü yeni 64-bitlik A7 işlemciden alan üründe ayrıca M7 de yer alıyor. İlk nesle göre 8 katı daha hızlı olan iPad Air’in grafikleri ise 72 kat daha hızlı. Uygulamaların iki katı daha hızlı açılabildiği modelde daha hızlı Wi-Fi içinse MIMO teknolojisi yer alıyor. Genişletilen LTE desteği ise dünya çapında daha fazla mobil operatör için iyi haber. Batarya süresi olaraksa 10 saat açıklanıyor. 5 megapiksellik iSight kamera 1080p HD video çekimi sağlarken çift mikrofonla da sesleri en iyi şekilde yakalamayı sağlıyor.
iPad Air, 1 Kasım’dan itibaren seçilen ülkelerde (ülkemiz hariç) beyaz, siyah ve gri renklerde piyasaya sürülecek. Altın renkli iPad iddiaları böylece çürümüş oldu. Tabletin fiyatı ise 499 dolardan başlıyor. iPad 2’nin de satışına devam edileceği ve 399 dolar olacağı belirtilmekte.

 

Bülent Gerenler