"Enter"a basıp içeriğe geçin

Korsan film indirenin internet bağlantısı yavaşlatılacak

Korsan film indirenin internet bağlantısı yavaşlatılacakKültür ve Turizm Bakanlığı, korsan içerikle mücadele etmek için dev adımlar atmaya hazırlanıyor. Bakanın açıklamaları arasında internetin yavaşlatılması hatta iptali gibi cezalar var.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, telif haklarının ihlal edilmesi doğrultusunda bir dizi tedbiri hayata geçirmeye hazırlandıklarını açıkladı. Sanatçıların dijital ortamdaki haklarını korumak ve bu noktadaki ihlallerle ilgili olarak daha etkin mücadele edebilmek adına yeni bir yasa taslağı hazırlanıyor.

Bir savcı başkanlığında kurulacak olan yeni Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi bu odaktaki anlaşmazlıkların takibini yürütecek. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile bu merkez de geçerlilik kazanacak. 30 gün süre ile görüşlere açık olacak olan taslak, gelen fikirlere göre yeniden şekillendirilebilecek. Sonrasında da meclise gönderilecek.

Eser sahiplerinin yaşadığı sorunları ve mali kayıpları azaltması amacını taşıyan bu çalışma, bireysel olarak yapılan hak ihlallerine de bir dizi yaptırımı getirecek. Bu doğrultuda çeşitli uyarılara rağmen korsan içerikten vazgeçmeyen kullanıcıların internet bağlantısının belirli bir seviyeye kadar yavaşlatılması hatta internet aboneliğinin tamamen iptal edilmesi gibi durumlar da ortaya çıkabilecek. Tabi tüm bunlar uyarı niteliğinde. Daha uç durumlarda parasal veya başka adli cezalar da uygulanabilecek.

Yasal bir zemin kazandıktan sonra sürece dair detayları daha net bir şekilde görebileceğiz. Burada yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sayfalarından taslakla ilgili olarak siz de görüş belirtebilirsiniz.

A new draft law is being drafted in order to fight more effectively about the violations.

The new Center for Combatting Digital Rights Violations, which will be formed by a prosecutor, will follow the disputes at this center. With the amendment to the Law on Intellectual and Artistic Works numbered 5846, this center will also be valid. The draft, which will be open to interviews for 30 days, will be reshaped according to the ideas. Then the parliament will be sent.

This work, which aims to reduce the problems and financial losses experienced by the owners of works, will bring a series of sanctions against individual violations. In this direction, it may happen that users who do not give up pirated content may be slowed down to a certain level, even canceling the internet subscription altogether. Of course all of these are warnings. In more extreme cases, monetary or other judicial penalties may apply.

Once we gain a legal ground, we will be able to see the details of the process more clearly. You can also give your opinion about the draft from the pages of the Ministry of Culture and Tourism here.

Bülent Gerenler