"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kulağa takılmayan “kulaklık”

Kulağa takılmayan “kulaklık”Canınız sıkıldığında, oyalanmak istediğinizde veya gününüzü güzelleştirmek için bazen sadece müzik dinlemek yeterli oluyor. Ancak kulaklıklarınızı takıp, sevdiğiniz müzikleri açtığınızda etrafınızdaki sesleri duyamaz oluyorsunuz. Batband isimli farklı “kulaklık” çevrenizle bağlantınızı kopartmadan müzik dinlemenize olanak sağlıyor. Bunun için alışılmışın dışında bir teknolojisi kullanıyor.
Kulaklık denildiği zaman hem isminden hem de alışkanlıklarımızdan kaynaklı olarak hepimizin aklına kulağımıza taktığımız veya yerleştirdiğimiz bir alet geliyor. Elbette bu sadece çalan müziği duymamıza, dünyaya bağımızın kesilmesine neden oluyor. Bu durum da özellikle dışarıdayken büyük bir probleme dönüşebiliyor. Ancak kulaklıkla müzik dinlemenin farklı alternatifleri de bulunuyor.

Owi Sixseven tarafından tasarlanan Batband kullanıcılarının kulaklarını kapatmıyor. Kulağın tam üzerine yerleştiriliyor. Bu kulaklık kaynaktan gelen sesi kulağı ve kulak zarını pas geçerek, kemik üzerinden iletiyor. Özellikle işitme engeli veya kaybı olanları işine yarayan bu teknoloji, kulak zarının zarar görmesine de engel oluyor. Böylece hem gelecekte işitme kaybı yaşamıyorsunuz, hem de günümüzde etrafınızla bağlantınız kopmamış oluyor. Kemik üzerinden gerçekleştirilen iletim sayesinde ses daha hızlı hareket ediyor ve daha net duyuluyor. Böylece dinlediğiniz müziğin keyifini daha kaliteli bir biçimde çıkartıyorsunuz.

Kickstarter kampanyası sayesinde hayata geçirilen Batband kulaklıklara 149 dolar karşılığında sahip olabiliyorsunuz

Bülent Gerenler