"Enter"a basıp içeriğe geçin

Moral durumunuza göre renklenen akıllı elbise

Moral durumunuza göre renklenen akıllı elbise

Giyilebilir teknoloji, 2013 yılına damgasını vurdu vurmasına ama akıllı saat, akıllı gözlük gibi cihazlar için de giyilebilir demek biraz yetersiz kalıyor gibi. Giyilebilen denilince akla konfeksiyon gelirken, bu tarz teknolojik ürünlerin arasında en fazla bir kol saatinin yer alıyor olması sorunsalı bu akıllı elbiseyle geride kalıyor. Akıllı saat ya da gözlük gibi cihazların hayatı kolaylaştırma ve kullanıcıya fonksiyonellik sunma görevinin aksine, tasarımcı Elizabeth Bigger‘in Lüme koleksiyonu sadece estetik görünüme hizmet ediyor.

Moral durumunuza göre renklenen akıllı elbise

Üzerinde RGB LED‘ler bulunan siyah bir elbiseden oluşan bu ürün, elbiseyi taşıyan kişinin katıldığı etkinliğe, gittiği mekana, o anki ruh haline ya da üzerindeki herhangi bir aksesuara uyacak şekilde renkten renge giriyor. Bluetooth üzerinden akıllı telefona bağlı olan bu LED’leri önceden programlamak mümkün. Işıklar belli bir desen çizebilir, dinlediğiniz müziğe göre hareketlenmesi komutu verilebilir, akıllı telefonunuzdan izni olan uygulamalara göre (hava durumu, sosyal medya mesajlarınız) bir renk alabilir. Tüm bunları akıllı telefonunuz üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.

Moral durumunuza göre renklenen akıllı elbise

Bu tasarım, 17′inci Uluslararası Giyilebilir Bilgisayarlar Sempozyumu’nda (17. International Symposium on Wearable Computers) estetik kategorisinde jüri ödülünün sahibi olmuş.
VİDEO

Bülent Gerenler