"Enter"a basıp içeriğe geçin

NETAŞ ve ZTE’den Türkiye’de demiryollarına özel kablosuz geniş-bant iletişim standardı olan GSM-R alanında ortak ArGe Atağı

NETAŞ ve ZTE’den Türkiye’de ArGe AtağıNetaş, 50. kuruluş yıldönümünü Ankara’da düzenlediği etkinlikle kutladı.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın bir konuşma yaptığı toplantıda Netaş ve yeni hissedarı ZTE, Türkiye’de gerçekleştirecekleri yeni yatırımların imzasını attı. Netaş ve ZTE Corporation, üç farklı yatırıma ilişkin mutabakat anlaşmasına imza attı.

Anlaşma uyarınca, Netaş ve ZTE, 2018 yılında, demiryollarına özel kablosuz geniş-bant iletişim standardı olan GSM-R alanında ortak ArGe çalışması yürütecekleri bir GSM-R Mükemmeliyet Merkezi açacak.

Bunun yanı sıra Netaş, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde ZTE ürünleri için tamir, bakım ve destek hizmetleri sağlayacak. Bu iş birliğinin ZTE ürünlerinin, dolayısıyla Netaş’ın pazarını genişletirken, müşteri memnuniyetini artırması, diğer taraftan Netaş’ın gelirlerini büyütürken Türkiye’nin hizmet ihracatına da katkıda bulunması bekleniyor.

Son olarak, ZTE’nin Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya bölgelerindeki müşteri ve çalışanlarına tüm ürün ve servis eğitimleri kurulacak olan “Netaş Akademi” üzerinden sağlanacak. Akademinin Türkiye’de bilişim profesyonellerinin yetişmesinde rol oynarken, diğer taraftan Türkiye’nin yüksek katma değerli hizmet ihracatını destekleyeceği düşünülüyor.

Başbakan Binali Yıldırım: “Türk mühendisinin akıl teriyle, Türk işçisinin alın teriyle yerli içeriği daha fazla ürünler yapma konusunda NETAŞ ve ZTE’ye inanıyoruz.”

Netaş’ın 50. kuruluş yıldönümü etkinliğinde konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım şöyle konuştu: “Birinci önceliğimiz, yerli teknolojiye sahip katma değeri yüksek ürünler geliştirmek, işte Netaş ve ZTE birlikteliğinin de önemi burada ortaya çıkıyor.

Çin’in önemli bilgi iletişim firması son 10 yıldır Türkiye’ye geldi, Türklerle tanıştı ve bu aşamada da Türkiye’nin bilgi iletişim, ArGe konusunda en önemli firmalarından biri olan Netaş’la bir birlikteliğe gittiniz, gücünüze güç kattınız. Bundan sonra yapacağınız iş, burada Türk mühendisinin akıl teriyle, Türk işçisinin alın teriyle yerli içeriği daha fazla ürünler yapmak ve bu ürünleri Türkiye’nin dahil olduğu ve 4 saat uçuşla 56 ülkeye, 1,5 milyar nufüsa ulaşacak, yıllık 31 trilyon dolar bir varlığın, gelirin, gayrisafi hasılanın olduğu bu alanda en güzel şekilde değerlendireceksiniz.

Yeni Türkiye sadece iç pazarla ekmek yediğiniz bir yer değil, bütün küresel pazara, bölgesel pazara da açılacağınız önemli bir merkez olacaktır. Bundan sonraki hedef bu olmalıdır. Bu konuda da gereken her türlü çalışmanın yapılacağından zerre kadar şüphem yoktur. Biz bu konuda hükümet olarak bugüne kadar Netaş’a ne destek verdiysek, bugün ZTE-Netaş birlikteliğine de aynı desteği vermeye devam edeceğiz,” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: “Milli ve yerli 5G konusunda Netaş ve ZTE’den çok şey bekliyoruz.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldığı etkinlikte konuşma yaptı. Ahmet Arslan, teknoloji üreten toplum hayalinde önemli görevler üstlenen, bilgi ve telekomünikasyon sektörüne yön veren Netaş’ın bu yolda yarım asrı geride bırakmasının gururunu yaşadıklarını belirtti.

Arslan konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’nin bilişim dünyasında yerini alması, hatta öncü ülkeler liginde yer alması için 15 yıldır önemli yatırımlar yapıldı. Adeta bilişim ve haberleşme dünyasının üzerine titrendi. Bu noktada milli ve yerli 5G konusunda ZTE’den çok şey bekliyoruz.”

C. Müjdat Altay: Netaş bilişim teknolojilerinde yerliliğin öncü firması olmaya devam edecek

Toplantıyı “Netaş’ın kuruluşu, Türkiye’de telekomünikasyon sanayinin de ilk temel taşıdır,” diyerek açan Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, “Kurulduğumuzdan bu yana ülkemize hep en yeni bilgi ve iletişim teknolojilerini sunan şirket olduk. Bu sayede ülkemize 3 milyar doların üzerinde döviz kazandırmanın gururunu yaşadık,” dedi.

“Son on yılda 10 kat büyürken, Türkiye’nin ve bölgemizin dijital dönüşümü için telekom, finans, sağlık, enerji, spor, eğitim, kamu ve savunma gibi dikeylerde akıllı çözümler uyguladık. Bugün itibarıyla Türkiye’nin lider sistem entegratörü ve yazılım ihracat şampiyonuyuz” diyen Netaş CEO’su sözlerini şöyle sürdürdü:

“Netaş, 50. yılına dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden biri olan ZTE ile girdi. ZTE firmasının bu yatırımı Türkiye’ye teknoloji geliştirme amaçlı yapılmış en büyük yatırımlardan biri. İkinci 50 yılımızda da ZTE ile beraber çok daha güçlü olacağımıza ve teknoloji alanında yeni ufuklar açıp Bölgenin yüksek teknoloji merkezi olacağımıza yürekten inanıyoruz. Netaş bilişim teknolojilerinde Türkiye’nin, yerliliğin öncü firması olmaya devam edecek.”

Yin Yimin: Amacımız Netaş’ı EMEA bölgesinde teknoloji üssü haline getirmek

Toplantıda konuşan ZTE Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Yin Yimin ise, “ZTE’nin Çin dışında tek seferde en büyük yatırımını Netaş ile Türkiye’ye yaptık. Amacımız Netaş ve Türkiye’yi EMEA bölgesinde bir teknoloji üssümüz haline getirmek,” ifadelerini kullandı.

ZTE olarak Netaş’ın gelişimi için yatırım yapmaya devam edeceklerini söyleyen Yin, “Türkiye bilişim sektöründe hedeflenen atılımın gerçekleştirilebilmesine yönelik olarak ZTE 4.5G’nin Türkiye’de yerelleştirilmesi için patent, bilgi birikimi, tasarım ve inceleme, tedarik zinciri ve dokümantasyon desteği sağlayacağız,” dedi.

Yin, Çin’in Tek Kuşak Tek Yol girişimi ile Türkiye’nin 2023 hedeflerinin paralellik taşıdığını söyleyerek, “Önümüzdeki beş yıl içinde hükümetlerimizin, müşterilerimizin ve yatırımcılarımızın desteği ile Netaş’ın değerini 1 milyar dolara ulaştıracağımıza inanıyoruz,” açıklamasını yaptı.
Çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi ZTE, Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V.’ye ait yüzde 48.04 hissesini geçtiğimiz 28 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla satın almıştı.

Netaş’ın Ankara’da düzenlediği 50. Yıl Ankara Zirvesine Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yu Hongyang, ZTE Kıdemli Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Stratejiden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Jie Chen, Küresel Satıştan Sorumlu Başkan Zhang Zhenhui ve kamu ve özel sektörlerden 1.000’in üzerinde profesyonel katıldı.

Bülent Gerenler

Netaş celebrated its 50th anniversary with the event held in Ankara.

At a meeting of Prime Minister of Turkey, Binali Yıldırım, Netaş and its new shareholder ZTE signed a new investment in Turkey. Netaş and ZTE Corporation have signed a memorandum of understanding for three different investments.

Under the agreement, Netaş and ZTE will open a GSM-R Center of Excellence in 2018 to conduct joint ArGe work on the GSM-R area, a special wireless broadband communication standard for railways.

In addition, Netaş will provide repair, maintenance and support services for ZTE products in Europe, Middle East and Africa. It is expected that this business association will contribute to Turkey’s service exports while ZTE’s products are expanding Netaş’s market, increasing customer satisfaction and growing Netaş’s revenues from the other side.

Finally, it will be provided through the “Netas Academy” where all product and service trainings will be set up for customers and employees of ZTE in Europe, Middle East, Africa and Central Asia. It is believed that while the academy plays a role in the education of information professionals in Turkey, Turkey will support the export of high added value services from the other side.

Prime Minister Binali Yıldırım: “We believe in NETAŞ and ZTE in making Turkish products more productive with the intelligence of Turkish engineers and Turkish workers.”

Speaking at the event of the 50th anniversary of Netaş, the Prime Minister of Turkey, Binali Yildirim, said: “Our first priority is to develop high added value products with domestic technology, here is the prominence of Netaş and ZTE partnership.

The important information communication company of China has come to Turkey for the last 10 years, met with the Turks and at this stage you went to an alliance with Netaş, one of the most important companies in Turkey regarding information communication, ArGe, you have power. The job you will do next is to make the Turkish content more productive with the Turkish engineer’s intelligence and the Turkish worker’s knowledge and the domestic content of these products will be increased to 56 countries and 1.5 billion population with the inclusion of Turkey and 4 hours flight, you will evaluate this area in the best way that it comes, gained, gained.

New Turkey is not only a place where you can bake bread with the domestic market, but it will be an important center to open all the global bazaar and regional bazaar. This should be the next target. There is no doubt that all the necessary work can be done in this regard. We, as the government in this regard, will continue to give the same support to the ZTE-Netas partnership today, even if we have given support to Netaş until today. ”

Transportation, Shipping and Communications Minister Ahmet Arslan: “National and domestic 5G Netaş and ZTE’dan much expectation.”

Transport, Maritime and Communications Minister Ahmet Arslan also spoke at the event. Ahmet Arslan stated that Netaş, who takes important duties in the dream of creating a technology-producing society and guides the information and telecommunication sector, is proud of leaving half a century behind this path.

Arslan continued his speech as follows: “For 15 years, important investments have been made so that Turkey takes its place in the world of information and even takes part in the league of leading countries. It has tremble over the world of information and communication. At this point we are expecting much from ZTE about national and domestic 5G. ”

C. Müjdat Altay: Netas will continue to be the leading company of residence in information technology

“Netaş’s foundation is the first foundation stone of the telecommunication industry in Turkey,” said Netaş CEO C. Müjdat Altay. “Since our establishment, we have always been the company that offers the latest information and communication technologies to our country. In this regard, I have lived in the pride of bringing more than $ 3 billion in foreign exchange to my country, “he said.

“In the last decade, we have been implementing smart solutions for the digital transformation of Turkey and our region, including telecom, finance, health, energy, sports, education, public and defense. Today, we are Turkey’s leading system integrator and software export champion, “said Netas CEO,

“Netaş entered its 50th year with ZTE, one of the world’s largest IT companies. ZTE’s investment is one of the biggest investments in technology development in Turkey. We believe that we will be much stronger with ZTE in our second 50 years and that we will open new horizons in the field of technology and become a high technology center of the Zone. Netas will continue to be Turkey’s leading company in the technology of intelligence. ”

Yin Yimin: Our aim is to make Netaş a technology base in the EMEA region

Speaking at the meeting, ZTE Corporation Chairman Yin Yimin said, “We made the biggest single investment of ZTE in Turkey with Netaş in Turkey. Our aim is to make Netaş and Turkey a technology base in the EMEA region, “he said.

“We will provide patents, know-how, design and analysis, supply chain and documentation support for the localization of ZTE 4.5G in Turkey in order to achieve the targeted breakthrough in the Turkish information sector,” said Yin, who will continue to invest in the development of Netaş as ZTE. said.

“We believe that in the next five years we will reach the value of Netaş for $ 1 billion with the support of our governments, our customers and investors,” he said, referring to China’s 2023 goals in parallel with the Single-Generation Single Road initiative.
ZTE, a manufacturer of multinational IT solutions and systems, has purchased 48.04 percent of Netaş’s OEP Turkey Tech B.V., a portfolio company managed by One Equity Partners, as of July 28, 2017, which we passed.

In addition to Prime Minister Binali Yıldırım, Netaş’s 50th Anniversary Ankara Summit was attended by Prime Minister Ahmet Arslan, Transport and Maritime Affairs Minister of the Republic of Turkey, Yu Hongyang, Ambassador of the Republic of Turkey to the People’s Republic of China, Vice Chairman of the ZTE Senior Executive Board and Strategy Executive Vice President Jie Chen, Chief Sales Officer Zhang Zhenhui, and more than 1,000 professionals from the public and private sectors.

 

Bülent Gerenler