"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nokia’nın ilk Full HD akıllı telefonu Lumia 1520 duyuruldu

Nokia’nın ilk Full HD akıllı telefonu Lumia 1520 duyuruldu

Nokia, Abu Dabi’de düzenlediği etkinlikte ilk Full HD ekranlı akıllı telefonu Lumia 1520’yi duyurdu. Sızan bilgileri doğrulayarak 1920×1080 piksel çözünürlüklü 6 inç ekranla birlikte gelen akıllı telefonda günümüzdeki üst seviye akıllı telefonlarda kullanılan ve 2,2 GHz hızında çalışan dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 işlemci bulunuyor. Lumia 1520′nin arka kısmında optik görüntü sabitleme teknolojili 20 megapiksel PureView kamera mevcut.

Nokia’nın ilk Full HD akıllı telefonu Lumia 1520 duyuruldu

20 megapiksel PureView kamera, 41 megapiksel kameralı Lumia 1020 ile her ne kadar aynı olmasa da arka kısmında çıkıntı olmaması ve yüksek kaliteli fotoğraflar sunması Lumia 1520′yi cazip hale getiriyor. Sadece 8,7 mm kalınlığında ve 209 gram ağırlığında olan akıllı telefonla iki kat dijital yakınlaştırma yapabilmenin (Lumia 1020′de 3 kat dijital yakınlaştırma mevcut) yanında 1080p çözünürlüğünde videolar kaydedilebiliyor. Lumia 1020′de yer alan Xenon flaş ne yazık ki bu modelde yer almıyor. Ancak akıllı telefonun bünyesinde bulunan çift LED flaş, düşük ışıkta çekilen fotoğraf ve videolara tamamlayıcı etki sağlıyor. Cihazın ön kısmındaki 1,2 megapiksel kamera ise görüntülü görüşmeler yapabilmeyi mümkün hale getiriyor. Malzeme olarak Lumia 1520′nin gövdesinde diğer Lumia cihazlarda de kullanılan polikarbon tercih edilmiş. Nokia’nın ilk kez siyah renkli Lumia telefonunda polikarbon malzeme kullandığını da araya not düşelim.

Nokia’nın ilk Full HD akıllı telefonu Lumia 1520 duyuruldu

Nokia buna ek olarak yeni kamera uygulaması “Nokia Camera”yı da bugün düzenlenen etkinlikte tanıttı. Yeni uygulama, Pro Camera ile Smart Camera uygulamasını bir araya getiriyor. Manuel ayarlar yapılabilen uygulamada en dikkat çekici yenilik ise fotoğraf çekimi yaptıktan sonra yeniden odaklama yapabilmek. Lytro fotoğraf makinelerinde uzun süredir kullanılan bu teknoloji sayesinde çekilen fotoğrafa bokeh etkisi (arka planı bulanıklaştırma) verilebiliyor.

Nokia’nın ilk Full HD akıllı telefonu Lumia 1520 duyuruldu

Windows Phone 8,1 işletim sistemine sahip olan akıllı telefonda Flipboard ve Netflix gibi uygulamalar önyüklü olarak geliyor. Qi kablosuz şarja da destek veren Lumia 1520, bu yılın dördüncü çeyreğinde 749 dolardan sarı, siyah, beyaz ve kırmızı renk seçenekleriyle satışa sunulacak. Nokia’nın DC-50 taşınabilir kablosuz şarj kılıfı (ekstra 5 saat şarj sunuyor) ise 99 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

Nokia’nın ilk Full HD akıllı telefonu Lumia 1520 duyuruldu Nokia’nın ilk Full HD akıllı telefonu Lumia 1520 duyuruldu

Bülent Gerenler