"Enter"a basıp içeriğe geçin

NVIDIA 8 çekirdekli süper çipi Tegra X1’i duyurdu

NVIDIA 8 çekirdekli süper çipi Tegra X1’i duyurduNVIDIA‘nın bir teraflop işlem gücünü aşan yeni nesil süper çipseti Tegra X1, CES 2015’te resmen tanıtıldı. Tegra X1, olağanüstü grafik ve performans gerektiren uygulamaların önünü açıyor.

Tegra X1, birkaç ay önce GeForce® GTX 980 için piyasaya sunulan NVIDIA Maxwell GPUmimarisine dayanıyor. 256 çekirdekli Tegra X1, önceki nesil Kepler mimarisine dayanan ve geçen yılki CES’te tanıtılan Tegra K1 modelinden iki kat daha fazla performans sunuyor. Maxwell’in gelişmiş grafik işlem gücünden yararlanan NVIDIA’nın onuncu nesil GPU mimarisi Tegra X1, süper bilgisayarlara ve oyun konsollarına meydan okuyan özelliklere sahip ilk mobil işlemci olma özelliğine sahip.

GeForce GTX 980 GPU kullanan oyun severlerin bileceği gibi, Maxwell mimarisi görsel bilişimdeki karmaşık ışık ve grafik sorunlarından birçoğunu çözüyor. Bu mimarinin yenilikleri arasında gerçek zamanlı dinamik global aydınlatma için Voxel Global Illumination (VXGI) ve ileri düzey oyunlar ve uygulamalar için gerçekçi grafikler sunan Çok Kare Örnekli Kenar Düzeltme (MFAA) teknolojileri yer alıyor.

Tegra X1’in teknik özellikleri arasında 256 çekirdekli Maxwell GPU, 8 CPU çekirdeği (4x ARM Cortex A57 + 4x ARM Cortex A53), 60 fps’de 4K video kaydı, 1,3 gigapiksel kamera işlem hacmi ve 20 nm teknolojisi yer alıyor.

Bülent Gerenler