"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nvidia Titan Xp: Dünyanın en güçlü ekran kartı ile tanışın

Nvidia Titan Xp: Dünyanın en güçlü ekran kartı ile tanışınÜst seviye ekran kartı segmentinde adeta rakipsiz olan Nvidia, AMD’nin Vega hamlesini yapmasından önce birbiri ardına çok iddialı ekran kartlarını piyasaya sürüyor.

Son dönemde Nvidia’nın üst seviyedeki hamleleri dikkatlerden kaçmıyor. AMD’nin Vega mimarisi ile giriş yapmaya hazırlandığı üst seviye ekran kartı segmentinde Nvidia’nın art arda iki GP102 tabanlı ekran kartı tanıttığına şahit olduk.

En güçlüsü

Pascal tabanlı Nvidia Titan X tanıtıldığında dünyanın en güçlü ekran kartı olarak lanse edilmişti. Sonrasında aynı çekirdeği temel alan GTX 1080 Ti ekran kartı bu ünvanı devralmıştı. Şimdi de Titan Xp ekran kartı hepsini geride bırakıyor.

Nvidia Titan X üretim tarafında verimliliğin yakalanamaması nedeniyle kısıtlı bir satış yaptı ve çok yaygınlaşamadı. Bu yıl firma GP102 çekirdeğini daha verimli bir şekilde ürettiriyor ve art arda iki yeni ekran kartının tanıtılması da bunun en büyük örneği.

Nvidia Titan Xp ekran kartı GP102 çekirdeğinin tüm birimleri açılmış hali olarak karşımıza çıkıyor. Yani GP102 tabanlı en güçlü ekran kartı da Nvidia Titan Xp olacak. Ekran kartında 60 SM birimi yani 3840 CUDA çekirdeği yer alıyor.

Performans rekor seviyede

1582 MHz saat hızında çalışan ekran kartı 12.15 TFLOPS işlem performansına erişiyor. Tek çekirdekli ekran kartlarında rekor olan bu değer aslında daha da artabiliyor. Founders Edition versiyonundaki hava soğutma nedeniyle saat frekansları biraz düşük tutulmuş. Daha iyi bir soğutucu ile frekanslar 100-200MHz arttırıldığında dahi performans 14 TFLOPS seviyesine gelebilecek potansiyele sahip.

Ekran kartında 11.4 GHz hızında çalışan 12GB GDDR5X video belleği yer alıyor. 384-bit veri yolu ile 547GB/s seviyelerine ulaşılıyor ki bu rakam ilk nesil HBM 1 belleklerden bile daha yüksek. İlk nesil Titan X ekran kartında CUDA çekirdeği başına 134MB/s bant genişliği mevcuttu. Titan Xp ekran kartında bu rakam 142.6MB/s seviyesine çıkıyor.

4K oyunları 60 kare/saniye hızında rahatça oynatabilen ekran kartı ayrıca 8K 60Hz desteği de sunuyor. GP102 grafik çekirdeği temel anlamda oyuncular ve profesyoneller için geliştirilmiş bir çekirdek. Biraz daha düşük maliyet arayanlar GP104 çekirdeğine yönelmek zorunda.

Nvidia Titan Xp tasarımı Titan X ile aynı ve isim işlemesi de değiştirilmemiş. Yani tüketiciler Titan Xp almak istediklerinde Titan X logosu ile karşılaşacaklar. Bu bakımdan bir karışıklık yaşanabilir mi bilinmiyor.

Nvidia Titan Xp ekran kartı için belirlenen fiyat 1200$ seviyesinde. Her zaman olduğu gibi Titan serisi sadece Founders Edition olarak piyasaya sürülecek. Üretici ortaklara kartın açılıp açılmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Nvidia Titan Xp: Meet the world’s most powerful graphics card

Nvidia Titan Xp: Meet the world's most powerful graphics card

Nvidia is running a very aggressive graphics card behind each other before AMD makes its Vega brand move.

Nvidia’s high-level moves have not escaped the attention lately. In the section of AMD’s art exhibited by Nvidia, we saw that Nvidia introduced two GP102 basic graphics cards to the arts.

The strongest

Pascal based Nvidia Titan X is the world’s most powerful graphics card when it is introduced. The GTX 1080 Ti graphics card, which took over the same domain in the same space, took over this title. Now the Titan Xp graphics card is outpacing all.

Nvidia Titan X made a limited sale due to the lack of productivity on the production side and was not very common. This year, the company GP102 is more attractive and more productive, and the introduction of two new graphics cards for art is the biggest example.

The Nvidia Titan Xp graphics card GP102 core has all units unlocked. So the GP102-based most powerful graphics card will be the Nvidia Titan Xp. The display card contains 60 SM units, ie 3840 CUDA core.

Performance in record level

The 1582 MHz clock runs at 12.15 TFLOPS processing performance. Single-core graphics card models can be even bigger. Installer Version version. Due to air cooling, the clock frequencies are kept slightly low. With a better cooler, even with frequencies increasing from 100 to 200 MHz, the performance has the potential to reach 14 TFLOPS.

The display card features 12GB of GDDR5X video memory that can run at 11.4 GHz. With 384-bit data the 547GB / s levels are achieved first, more than the generation HBM 1 memory. The first generation Titan X graphics card had a bandwidth of 134MB / s per CUDA core. The Titan Xp screen is going up to 142.6MB / s.

The 4K games also offer 8K 60Hz support, which can play comfortably at 60fps. GP102 is a core of graphical kernel foundation and developers. Those looking for a slightly lower cost are made to turn to GP104 core.

The Nvidia Titan Xp design is identical to the Titan X and has not been modified. So when consumers want to buy the Titan Xp they will meet the Titan X logo. It is not known if there is any confusion in this respect.

The price for the Nvidia Titan Xp graphics card is $ 1200. The Titan series will only be driven by the Foundations Edition. It is not known whether the card will be opened to the producers.

Bülent Gerenler