"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nvidia’dan sunuculara yönelik en güçlü grafik hızlandırıcı

Nvidia’dan sunuculara yönelik en güçlü grafik hızlandırıcıSon dönemde önemi giderek artan yapay zeka konsepti, büyük yatırımlar almaya başladı. Nvidia’nın yüksek performanslı ekran kartlarına yaptığı yatırım, bu segmentte önemli bir gelir kapısı haline geldi

Küçük sistemlere yönelik olarak yapay zeka algoritmaları için Jetson X2 geliştirici kartını duyuran Nvidia, sunucu sistemlerini de boş geçmiyor. Yapay zeka tabanlı bulut bilişim altyapısı için en güçlü grafik hızlandırıcı HGX-1 tanıtıldı.

En iyi sistem

HGX-1 sistemi Nvidia ve Microsoft ortaklığında hazırlandı. Sistem için bir kombinasyon tabirini kullanabiliriz. Nvidia’nın sunucular için süper ekran kartı olarak tanımladığı 8 adet Pascal tabanlı Tesla P100 sistemin belkemiğini oluşturuyor. Yanında ise tercihe göre farklı Intel sunucu işlemcileri yer alıyor.
3584 CUDA çekirdeği barındıran Tesla P100 ekran kartının tek hassasiyetli kayar nokta performansı 10.6 TFLOPS, çift hassasiyetli kayar nokta performansı 5.3 TFLOPS ve FP16 performansı da 21.2 TFLOPS seviyesine ulaşıyor. Nvidia NVLink iç bağlantı teknolojisi ile de iç bağlantılarda 160GB/s bant genişliği elde ediliyor. Hızlandırıcı içerisinde bir işlemci istendiği kadar grafik kartı ile dinamik olarak bağlantı kurabiliyor.

Nvidia, yeni sistemin yapay zeka çalışmaları için aynı ATX standardında olduğu gibi genel kabul göreceğini ve bir standart haline geleceğini belirtiyor. HGX-1 sistemi standart işlemci sunuculara göre 100 kat daha fazla yapay zeka işlemi gerçekleştirebiliyor. Ayrıca ölçeklenme konusunda da sayısız çözüm üretilebiliyor. Microsoft ve Ingrasys şimdiden bu sistemleri kullanmaya başladı.

Son dönemde önemi giderek artan yapay zeka konsepti, sunucu pazarında da ekran kartı satışlarının artmasını sağladı. Geçen yıl son çeyrekte sunucu ekran kartı segmenti yüzde 19 artış yaşadı. Veri merkezi pazarının yıllık geliri ise 93 milyar dolara ulaştı. Nvidia’nın yüksek performanslı ekran kartlarına yaptığı yatırım, bu segmentte önemli bir gelir kapısı haline geldi.

Google Translate

The most powerful graphics accelerator for Nvidia’s servers

The most powerful graphics accelerator for Nvidia's servers

The concept of artificial intelligence, which has recently become increasingly important, has begun to attract large investments. Nvidia’s investment in high-performance graphics cards has become a major revenue stream in this segment

Announcing the Jetson X2 developer board for artificial intelligence algorithms for small systems, Nvidia does not bypass server systems either. The HGX-1, the most powerful graphics accelerator for artificial intelligence-based cloud computing infrastructures, is introduced.

The best system

The HGX-1 system was prepared in partnership with Nvidia and Microsoft. We can use a combination expression for the system. It is the backbone of the 8 Pascal-based Tesla P100 systems that Nvidia defines as super-graphics for servers. Next to it is preferably different Intel server processors.
Single-precision floating-point performance of the Tesla P100 graphics card with 3584 CUDA core, 10.6 TFLOPS, double-precision floating point performance 5.3 TFLOPS and FP16 performance reach 21.2 TFLOPS. Nvidia NVLink internal connection technology also achieves 160GB / s bandwidth on internal connections. The accelerator can dynamically connect to the graphics card as long as a processor is requested.

Nvidia states that the new system will be accepted as a standard and will become a standard for artificial intelligence as it is in the same ATX standard. The HGX-1 system can perform 100 times more artificial intelligence than standard processor servers. Numerous solutions are also available for scalability. Microsoft and Ingrasys are already using these systems.

The artificial intelligence concept, which has recently become increasingly important, has also led to an increase in sales of graphics cards in the server market. In the last quarter of last year the server graphics card segment experienced a 19 percent increase. The annual revenue of the data center market reached $ 93 billion. Nvidia’s investment in high-performance graphics cards has become a major revenue stream in this segment.

 

Bülent Gerenler