"Enter"a basıp içeriğe geçin

Okyanus yakında yenilenebilir enerji kaynağı olabilir

Stanford Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, tuzlu sudan hidrojen yakıtı elde etmenin yolunu buldu. Bu keşifle beraber denizler yenilenebilir enerji kaynağı haline gelecek.

Enerji için kullanılabilecek kaynak arayışımız son hızıyla devam ederken bilim insanları da farklı bileşiklerden enerji etmenin yollarını arıyor. Bu aşamada ortaya atılan fikirlerden birisi de hidrojeni yakıt olarak kullanmak. Hidrojen yakıtı üretmek içinse çeşitli kaynaklar var.
Bilim insanları, denizleri enerji kaynağına çevirecek bir araştırma yaptı. Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, elektroliz ile hidrojen yakıtı elde etmenin yolunu buldular. Yeni teknolojiyi eşsiz kılan ise benzer teknolojilerin önüne çıkan engellere karşı daha başarılı olması.
Öncelikli olarak benzer sistemler, şimdilik kısıtlı bir kaynak olan saf su ile çalışıyor. Deniz suyu cihazlarda kireçlenmeye ve bozulmaya neden oluyor. Stanford ekibi, bu sorunu aşmak için metalin aşınmasını engelleyici nikel köpük çekirdekler geliştirdi. Bu köpük yapı iletken vazifesi görerek enerjiyi suya iletirken metalin de daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Kaplama olmayan cihazlarda deniz suyunun anot ve katotlardaki metallerde kireçlenmeye sebep olup cihazları çalışmaz hale getirmesi yalnızca 12 saat sürüyor. Bu sistemde ise cihazın ömrü binlerce saate çıkıyor.
Denizleri yenilenebilir enerji kaynağı haline getirmekten hala çok uzağız. Stanford ekibinin deneyi henüz Stanford dışında bir yerde tekrar edilmemiş olsa da araştırmacılar, hidrojen yakıtlara giden yolu açtıklarına inanıyorlar.

Scientists can turn regular seawater into hydrogen fuel

The ocean may soon be a valuable source of renewable energy.

A team of scientists at Stanford have figured out a way to make hydrogen fuel out of saltwater. The discovery could open up the world’s oceans as a potential source of energy. Researchers view electrolysis, or the act of splitting water into hydrogen and gas, as a promising new source of renewable energy. But it comes with many roadblocks; a major one being that only purified water can be used in electrolysis. Seawater tends to corrode water-splitting systems.

Unfortunately, purified water is in itself a scarce resource. Which is why Stanford chemistry professor Hongjie Dai and her team sought out to discover a way to keep salt water from breaking down devices used for water-splitting. “We barely have enough water for our current needs in California,” said Dai in a press release.

The Stanford team layered nickel-iron hydroxide and nickel sulfide on top of a nickel foam core, essentially creating a barrier that would slow down the decay of the underlying metal. By acting as a conductor, the nickel foam transports energy from the power source and the nickel-iron hydroxide sparks the electrolysis. What happens without the nickel coating? The water-splitting device lasts roughly 12 hours, unable to withstand seawater corrosion. But with the nickel layer, the device can keep going for more than a thousand hours.

We’re still far away from harnessing ocean water as a new renewable energy source. The new discovery hasn’t been attempted outside of Stanford’s research labs. But scientists are hoping it will pave the way for increased use of hydrogen fuel.

Bülent Gerenler