"Enter"a basıp içeriğe geçin

Otomobil endüstrisinde çığır açacak yenilik

Nissan, hem sürüş konforunu hem de trafik güvenliğini artırıcı yeni teknolojisi ile 2013 senesinde bizlerle

Otomobil dünyasında çığır açacak yeni özellik Nissan tarafından geliyor. Japon otomobil üreticisi geçtiğimiz günlerde duyurduğu elektronik yön verme sistemi ile sürüş güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Elektronik yön verme özelliği, günümüzde uçaklarda kullanılan sistem ile aynı. Elektronik rotalama altyapısı ile, direksiyon ve tekerlek arasındaki dingil/mil mekaniği ortadan kalkıyor. Tamamen tekerleklere bağlanan kablolar ve elektronik aksamlar ile aracı kontrol edebileceğiniz bu özellik, sürüş konforunu da artırıyor.

Aynı zamanda video oyunlarından aşikar olduğumuz direksiyon setiyle araba yarışı oynamaya benzeyen bu sistem, sürücünün yer ile olan temasını tamamen kesiyor. Elektronik bir yardımcı ile seyir eden araç, daha güvenli manevralara olanak sağlıyor. Sistemde bulunan bilgisayar arayüzü aynı zamanda aracı yolda tutmak için devreye girebilir vaziyette bulunacak.

Nissan’ın bu atılımını ilk defa 2013 senesinde Infiniti modelinde göreceğiz. Aynı zamanda markanın üzerinde çalıştığı acil durum yön verme sistemi ile de olası kazaların önüne geçilmesi planlanıyor. Öyle ki, Nissan sürüş güvenliğinde bu atılımları ile kendisini bir adım yukarı taşımak istiyor. Japon otomobil üreticisi bu tarz gelişimleri sayesinde sürüş konfornuna ve seyir güvenliğine farklı bir boyut getirecek gibi.

Uzmanlara göre 2013 senesi, araçlarda bulunan mekanik aksamların ortada kalkacağı ve tamamen elektronik arayüzlerin araçlara entegre olacağı bir yıl olacak. Bu tarz otomobil teknolojilerini şu anda başka markalar da geliştirmekte. Ancak Nissan bu gelişmeleri halka arz edeceğini duyuran ilk firma olmasıyla dikkat çekiyor.

Elektronik aksamlı araçlara aslında pek de yabancı değiliz. İlk defa bilgisayarlı aktif süspansiyon 1993 senesinde Williams F1 takımı tarafından kullanılmıştı. Williams, bu teknoloji sayesinde sezonu açık ara farkla bitirmiş, geliştiriciler klasmanında şampiyon olmuştu. Şu anda gerçekleşen ileri düzey yarış organizasyonlarının hemen hepsinde elektronik altyapılı araçlar birbirlerine karşı mücadele ediyor.

internet ve teknoloji haberleri

Bülent Gerenler


İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın