"Enter"a basıp içeriğe geçin

Panasonic yayın düzeyindeki yeni 2 M/E canlı prodüksiyon resim masasını tanıttı

Panasonic yayın düzeyindeki yeni 2 M/E canlı prodüksiyon resim masasını tanıttıPanasonic, broadcast seviyesindeki yeni 2-M/E canlı resim masası AV-HS6000’i tanıttı. Kompakt tasarımlı, 3-RU boyutunda ana gövde ünitesine sahip (5,2 inç) olan bu masa 32 SDI (HD/SD arası değişebilen) giriş, iki adet DVI girişi ve 16 adet HD/SD SDI çıkışını standart konfigürasyon altında sunuyor.

AV-HS6000, 3-RU boyutundaki mainframe ünitesi ile son derece kompakt bir canlı resim masası olarak öne çıkıyor. Panasonic’in yeni 2-M/E masası şık tasarımı, pratik kullanımlı tuş dizilimi, giriş ve çıkış videosunu da gösterebilen opsiyonel 25,7 cm dokunmatik menü paneli, WFM ve multiviewer özelliklerini aynı bünyede topluyor.  Resim masasını bir alternatif olarak VGA monitör ile donatmak da mümkün. Kullanıcıların menü ayarlarını yerel ağ bağlantılı bir PC üzerinden seçmelerine olanak tanıyan web sunucusu da ürünün özellikleri arasında. Dahası, Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) mükemmel genişletilebilirlik imkânı sunuyor. Panasonic’in sağladığı SDK ile üçüncü parti sağlayıcılar ve SI profesyonelleri AV-HS6000’e yeni işlevler kazandırabilen plug-in yazılımlar geliştirebiliyorlar.

AV-HS6000 HD ve SD çoklu format sinyallerini destekliyor. Resim masasının sistem frekansı 59,94 Hz, 50 Hz ve 24 Hz (ya da 23,98 Hz) arasında değişebiliyor ve böylelikle dünyanın her yanında kullanım ve dijital sinema prodüksiyonuna imkân tanınıyor. Standart konfigürasyonda 32 SDI (HD/SD) girişi ve iki DVI-D girişi yer alıyor. 16 giriş kanalı dahili frame synchroniser özelliğine sahip. 4 kanal için up-converter’lar yanı sıra 8 kanal için de renk düzeltme devreleri bulunuyor. Panasonic broadcast seviyesindeki 2-M/E canlı resim masası, standart konfigürasyon içerisinde 2 kanal için down converter ve 4 kanal için renk düzeltme devreli 16 HD/SD SDI çıkışı barındırıyor. 4 downstream keyer kanalı ile 16 adet keyer bulunuyor.

İki miks/efektli (2 M/E) giriş ve çıkış kanalı bileşimiyle AV-HS6000 çok çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. Ürünün çeşitli dahili efektleri arasında standart wipe, miks ve cut efektlerinin yanı sıra squeeze ve slide gibi DVE geçiş efektleri yer alıyor. AV-HS6000’de her M/E için 1 kanal olmak üzere, chrome keyer standart bir özellik olarak yer alıyor. Bu keyer her M/E için 4 kanala kadar genişletebilir. Chrome Key özelliği güçlü Primatte® algoritmasını kullanıyor.

Yeni AV-HS6000’in önceki modeller ile aynı hafıza işlevleri bulunuyor. Bunların arasında  Shot Memory, Event Memory ve Video Memory yer alıyor. Video Memory, 4 kanal sabit, 4 kanal da video görüntüyü kaydetme ya da oynatma işlevi ile CG klipleri için ideal bir özellik olarak öne çıkıyor. Bunların yanında AV-HS6000’in kontrol panelinin her M/E’sinde yer alan belirli modüller kullanıcıların hafızadan görüntü getirme işlemlerini kolayca ve güvenli bir şekilde yapmalarını sağlıyor.

Panasonic’in broadcast seviyedeki yeni 2 M/E canlı masası 2014’ün ilk çeyreğinde piyasada olacak. Fiyatı ise ilerleyen bir tarihte belli olacak.

 

Ceylan Naza

Bülent Gerenler