"Enter"a basıp içeriğe geçin

Stres yaparsanız mini kameralar sizi fişleyebilir

Stres yaparsanız mini kameralar sizi fişleyebilirAşırı stresli biriyseniz Çin’e seyahat etmek pek size göre değil. Çinli bilim adamlarının geliştirdiği mini kameralar sizi fişleyebilir, dahası intihar bombacısı şüphesiyle karakolda saatler geçirmenize neden olabilir.

Söz konusu mini kameralar, kalabalık gruplar içindeki suça meyilli kişileri tespit etmek için geliştirildi. Bu minik cihazlar esasen insanlardaki sinir katsayısını ölçmeye yarıyor. Bunun için kandaki oksijen seviyesini ölçerek kişinin ne derece stresli olduğunu ortaya koyuyor. Cihaz basitçe “kandaki oksijen oranı ne kadar yüksekse, stres katsayısı da o kadar yüksektir” prensibiyle hareket ediyor.

Mini kameralar, elektromanyetik görüntüdeki bilgileri, kullandığı “stres sensörü” sayesinde ölçüyor. Kameralardan kalabalık bir yere bakıldığında, tıpkı oyun karakterlerinde olduğu gibi, insanların üzerilerinde birer “stres çubuğu” görüldüğü söyleniyor.

Söz konusu teknolojinin çıkış noktası her ne kadar güvenlik amaçlı olsa da; stresin kaynağını ölçemediği sürece pek işe yarayacağı söylenemez. Zira aşırı stresli bir insanın havaalanını havaya uçuracağı için mi yoksa uçağını kaçırdığı için mi stresli olduğunu kimse bilemez.

Bülent Gerenler