"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tarla faresi acıyı alıyor!

Tarla faresi acıyı alıyor!Bir tarla faresi akrebin soktuğu yerin acısını alabilir mi? Bilim insanlarının yeni çalışması bunun gerçek olabileceği yönünde…

Bir tarla faresi tüm masumluğuyla karşınızda durduğunda bir sineği bile incitemeyeceği izlenimine kapılırsınız. Söz konusu akrepler olduğunda ise durum oldukça farklı bir hal alıyor.

Bu masum tarla faresi Centruroides sculpturatus adı verilen küçük Texas akrebini gördüğü andan itibaren koşarak akrebe saldırıyor. Akrep kendini korumak adına zehirli kuyruğunu farenin yüzüne batırıyor. Ancak küçük fare bundan hiç etkilenmiyor. Bir parça peynir kemirir gibi akrebi kemirmeye devam ediyor.

Texas Üniversitesinden Nörobiyolog Ashlee Rowe ve çevresindeki bilim adamlarının çalışması ilgi çekici. Çünkü bu akrep türünün zehri oldukça acı verici ve insanlar için öldürücü niteliğe sahip bir zehir olarak biliniyor.

Rowe ve ekibi tarla faresinin evrimi içerisinde bu acıya karşı bir mekanizma geliştirdiğini doğruladı. Buna göre faredeki mekanizma akrep zehrinin kullandığı acı reseptörlerini devre dışı bırakıyor.

Bülent Gerenler