"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tavuk yumurtası kabuklarının enerji depolamada kullanılabileceği kanıtlandı

Biyolojik atık olan tavuk yumurtası kabuklarının enerji depolamada kullanılabileceği kanıtlandı. Bu ilginç keşif, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nün de dahil olduğu uluslararası bir araştırmacı topluluğu tarafından yapıldı.
Bilim İnsanları, Yumurta Kabuğunda Enerji Depolamayı Başardılar

Tavuk yumurtası; gıda, ilaç ve imalat endüstrisinde dünya çapında yüksek miktarda kullanılmakta. Bununla birlikte, yumurtaları kullandıktan sonra kabuklar çöp alanlarına biyolojik atık olarak atılıyor. Yumurta kabuğu, kalsiyum karbonat bileşiğinden (CaCO3) ve protein bakımından zengin bir zarı bünyesinde barındırıyor.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) tarafından kurulan Helmholtz Enstitüsü’nden Profesör Maximilian Fichtner, “Şaşırtıcı bir şekilde doğal maddelerin elektrokimyasal depolama sistemlerine malzeme üretmekte verimli olduğunu gösteren çok sayıda yeni örnek var” açıklamasında bulundu.

Avustralyalı meslektaşları ile birlikte Profesör Fichtner, kalsiyum karbonat bileşeninin yüksek oranı sayesinde lityum depolayabilen yumurta kabuğunun ümit verici elektrokimyasal özelliklerini keşfetti.

Şimdiye kadar yumurta kabuğu atıkları; biyoseramik, kozmetik ve boya endüstrisi dâhil olmak üzere birçok alanda kullanılıyordu. Protein bakımından zengin ve lifli yumurta kabuğu zarı, süper kondansatörlerde ayırıcı olarak da kullanılabiliyor.

Bu araştırmayla dünya çapında ilk kez bir biyolojik atık, elektrot olarak kullanıldı. Bilim insanları, daha detaylı bir araştırmayla yumurta kabuğunun elektrokimyasal ve fiziksel davranışının ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasının ve performansının arttırılmasının gerektiğini söylüyorlar. Bu sayede yumurta kabukları, gelecekte enerji depolamada yaygın bir kullanıma sahip olabilir.

It has been proven that the hen egg shells, which are biological waste, can be used in energy storage. This interesting discovery was made by an international research community, including the Karlsruhe Institute of Technology.
Chicken egg; used in the food, pharmaceutical and manufacturing industries worldwide. However, after using the eggs, the shells are disposed of as landfill in landfills. The eggshell contains a calcium carbonate compound (CaCO3) and a protein rich membrane.

Bir Surprisingly, there are a number of new examples that show that natural substances are efficient in producing materials for electrochemical storage systems, elekt said Maximilian Fichtner of the Helmholtz Institute, founded by the Karlsruhe Institute of Technology (KIT).

Together with his Australian counterparts, Professor Fichtner discovered the promising electrochemical properties of the eggshell that can store lithium thanks to the high proportion of calcium carbonate component.

So far eggshell waste; Bioseramic was used in many areas, including the cosmetics and paint industry. The protein rich and fibrous egg shell membrane can also be used as a separator in super capacitors.

This research was used as a biological waste, electrode for the first time worldwide. Scientists say in more detail that the electrochemical and physical behavior of the egg shell needs to be elaborated and its performance improved. In this way, egg shells may have widespread use in future energy storage.

Bülent Gerenler