"Enter"a basıp içeriğe geçin

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, görevinden ayrıldı yeni CEO Murat Erkan oldu

1 Nisan 2015 yılından bu yana Turkcell CEO koltuğunda oturan Kaan Terzioğlu,ani bir kararla görevinden ayrıldı. Terzioğlu’nun ayrılığının ardından Turkcell’in yeni CEO’su Murat Erkan oldu.

Kaan Terzioğlu

 

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, koltuğu Murat Erkan’a bırakıyor. Bundan sonra Turkcell CEO koltuğunda oturacak olan Erkan daha öncesinden de Turkcell kanatları altında çalışıyordu.

Turkcell görev değişikliğini KAP’a yaptığı açıklamayla duyurdu. Açıklamada Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu‘nun 15 Mart itibariyle görevinden ayrılma kararı aldığı belirtildi. İşte KAP’a yapılan açıklama…

“Turkcell Yönetim Kurulu, Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan’ın Turkcell Genel Müdürlüğü görevine vekaleten atanmasına, Satış Fonksiyonundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonuna ise Kadri Özdal’ın vekaleten atanmasına karar vermiştir.

Sayın Kaan Terzioğlu görevinden ayrılma kararı ile ilgili olarak “Turkcell’de görev yaptığım 4 yıla yakın dönem boyunca, Türkiye‘nin lider mobil operatörünü dünyanın ilk dijital operatörüne dönüştürdük ve Telekom sektöründe örnek gösterilen bir firma haline geldik. Bu dönemde, ülkemize, paydaşlarımıza ve müşterilerimize değer yaratmak için onlarca yıllık iş tecrübesine sahip profesyonellerimizden, iş hayatına yeni atılan Genç yeteneklerimize kadar bir takım olarak durmadan çalıştık. Bu güçlü takımın daha yeni rekorlara ve başarılara imza atacağına inancım tamdır.” dedi.

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Akça “Turkcell olarak Sayın Kaan Terzioğlu’nun Genel Müdürlüğü döneminde birçok ilke ve başarılara imza attık. Kendisine bugüne dek sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ediyor; bundan sonraki iş ve özel yaşamında başarılar diliyoruz. Bu yıl kuruluşunun 25. yılını kutlayan Turkcell’i bu noktaya getiren inovasyon ve başarı odaklı kurum kültürü, güçlü insan kaynağı, teknolojisi ve kurumsallığı önümüzdeki dönemde Turkcell‘i ülkemizin ve dünyanın en değerli kuruluşlarından biri yapmaya devam edecektir. Son 5 yıldır, teknoloji yatırımlarımızla ve dijitalleşme alanında sektörde öncü uygulamalarımızla güçlü bir büyüme bazı oluşturduk ve iş modelimizi güçlü bilanço ve risk yönetimi uygulamalarımızla sağlam temeller üzerine kurduk. Yönetim Kurulumuz, müşteri odaklılığını esas alarak dijital operatör vizyonu ile tüm hissedar ve paydaşlarımıza değer yaratma önceliğini sürdürecektir.” dedi.

Turkcell, Nisan 2015’te göreve gelen Terzioğlu’nun yönetiminde ham veri ve ses satışından, katma değerli dijital servisler alanına yönelmiş ve bu alanda büyümeye başlamıştı.

1 Nisan itibarıyla Turkcell’de CEO’luk görevine Murat Erkan’ın geleceği açıklandı. Turkcell yepyeni bir dönemi başlatıyor.

Turkcell’in yeni CEO’su Murat Erkan kimdir?

Murat Erkan

1992 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Erkan, 2010 yılında Harvard Business School’da Stratejik Pazarlama Programı’nı tamamladı. Profesyonel iş hayatına Toshiba’da başlayan Erkan, Biltam Mühendislikte Uygulama Mühendisi olarak görev aldıktan sonra, Cisco Türkiye’de Türkiye’nin ilk “Sistem Mühendisi” olmuştur. 10 yıl süre ile Cisco Systems’da çeşitli zamanlarda Teknoloji, Satış, İş geliştirme ve Kanal yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Turkcell Superonline’daki görevinden önce 2006 yılından itibaren Aneltech’de Telekom, Mobil, ICT, savunma sanayi ve endüstriyel ürünler sektörlerine yönelik çözümlerin İş Birim Yöneticiliği görevini sürdürdü. Haziran 2008’de Turkcell Superonline Genel Müdürü olarak çalışmaya başladı. Nisan 2015 itibarıyla Satış Fonksiyonuna bağlı Ev ve Bireysel Grup Başkanı olarak atandı.

Kaan Terzioğlu’nun Turkcell’deki dönemi 2015 yılından beri Turkcell’in CEO’su olarak görev yapan Kaan Terzioğlu, Turkcell’in vizyonunu “Dijital Servislerle Küresel Liderlik” olarak açıklamıştır.[4] Turkcell’in dijital operatör dönüşümünü destekleyen bir yönetim süreci takip etmiştir. Şirketin yerel ve uluslararası iş stratejilerini onaylayan ve kısa ve uzun vadeli hedefler koyan bir kurumsal yönetim sistemi oluşturmuştur. Çıkar çatışması durumlarını önleyen, şirket varlıklarının korunmasını ve doğru kullanımını sağlayan, kamuyu aydınlatma esaslarına öncelik veren, yasa/kural ve yönetmeliklere uyumlu bir yönetim esas almıştır. 26 üyesi bulunan Dünya GSM Birliği (GSMA) Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Bir günde var olan toplam 1440 dakikanın tümüne hitap eden dijital servisler geliştirerek insanların hayatlarını kolaylaştırmayı Turkcell’in hedefi haline getirmiştir. Bu hedef doğrultusunda Dergilik, Fizy, Yaani, bip, TV+ gibi tamamen yerli uygulamalar üretmeye devam etmektedir. Kaan Terzioğlu, sosyal sorumluluk projelerini yönetim sürecinin merkezinde tutmaktadır. Turkcell uygulamalarını dünyaya anlatırken insan için teknoloji ürettiklerini ön plana çıkarmıştır. Türkiye’de dijital dönüşüm için projeler üreten Kaan Terzioğlu, Turkcell olarak yatırımlarını 5G teknolojileri üzerine yaptığını açıklamıştır.

 

Bülent Gerenler