"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türkiye’deki 75. yılını kutlayan IBM’in Avrupa Başkanı insan beynine yakın bilgisayarlar dönemini yorumladı: “Korkutucu değil, umut verici”

Harry van DorenmalenYılın en büyük IBM etkinliği olan Connected İstanbul, IBM Avrupa Başkanı Harry van Dorenmalen’i ağırladı. Nüfus, eğitim ve altyapı yatırımları, girişimcilik ve yaratıcı fikirler açısından IBM olarak Türkiye’nin potansiyelinin farkında olduklarının altını çizen van Dorenmalen, kendi kendine öğrenebilen bilgi işlem döneminin getireceği avantajları anlattı. Etkinlikte IBM, Türkiye’deki 75. yılını da kutladı.

Teknolojiyle kurumlara değer katma stratejilerini gündeme taşıyan “her deneyim bir kazanım” temalı, IBM Connected 2013 etkinliği, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’i katılımıyla düzenlenen Ankara ayağının ardından 10 Ekim’de İstanbul’da Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleştirildi.

Etkinlik için ülkemizde bulunan IBM Avrupa Başkanı Harry van Dorenmalen “Global Dünyada Rekabetçi Yaklaşım” konulu bir konuşma yaptı. “Nüfusu, eğitim ve altyapı yatırımları, girişimcilik ve yaratıcı fikirler açısından IBM olarak Türkiye’nin barındırdığı potansiyellere inanıyoruz” diyen van Dorenmalen ekledi: “2004 yılında CEO’ların gündeminde altıncı sırada olan teknolojinin 2013’te birinciliğe sıçraması tesadüf değil. Bu gerçeklik sadece global ölçekteki şirketler için geçerli olan bir durum değil. Örneğin, bugün Avrupa’da balıkçılık yapan birinin teknoloji yatırımı yaparak, deniz seviyesini ve hava durumunu gözlemlediğini buna dayanarak balık tutmak için en uygun zaman dilimini belirleyerek, iş planı oluşturmaya başladığını görüyoruz.” Yeni pazar dinamiklerinin teknolojideki değişimi yönlendirdiğini söyleyen van Dorenmalen: “Yakında mobil, bilgisayarların yerini alacak. Şu anda bilgisayarlar bizim dediklerimizi yapıyorlar, yakın dönemde ise insan beyniyle paralel çalışmaya başlayacaklar. Bu korkulması gereken değil, bizleri umutlandırması gereken ve insan hayatına pek çok anlamda yardımcı olacak bir gelişmedir ” dedi.

Isabel Gomez Cagigas

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas “2020’de internete bağlantılı cihaz sayısının 30 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Bu ortamda “veri”, rekabet avantajının yeni temeli haline geldi. Ankara etkinliğimizde Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’inde dediği gibi teknolojinin ülkelerin gelişiminde kritik bir rolü vardır. IBM Türk olarak 75. yılımızda, kamu ve özel sektör işbirlikleriyle ve akıllı çözümlerle kendi payımıza düşeni yapmaya devam ediyoruz” dedi.

IBM Connected İstanbul çerçevesinde “Mobil Dünya: Geleceğin iş yapış biçimine bugünden hâkim olmak” isimli bir panel de düzenlendi. Bu özel panele THY CIO’su Adnan Metin, Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Deniz Güven, IBM Yazılım Grubu Ülke Müdürü Gökhan Nalbantoğlu, Yemek Sepeti BT Direktörü ve Kurucu Ortağı Melih Ödemiş, Vodafone Ürün Geliştirme ve Transformasyon Direktörü Selda Korkmaz Bostancıoğlu, Businessweek Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan katıldı. Panelin moderatörlüğünü İstanbul Ticaret Üniversitesi, Ticari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin yürüttü.

Yılın en büyük IBM etkinliği olan Connected İstanbul

Etkinlikte, IBM Sosyal İş Ağları Yöneticisi Pam Chandor sosyal iş ağlarının iş dünyası açısından önemini aktardı. Gün boyu süren etkinlikte paralel oturumlarda mobilite, bulut bilişim, büyük veri, güvenlik konuları masaya yatırılırken Türk Telekom, Ataşehir Belediyesi, Tadım, İş Bankası, Halk Bankası, T-Mobile, Doruk Net, Arkas Holding, Kale Grubu gibi şirketler temsilciler IBM çözümleriyle hayata geçirdikleri başarı hikayelerini içeren sunumlar yaptılar.

IBM Connected 2013 etkinliği ile ilgili daha fazla bilgi almak için www.ibm.com/software/tr/IBMConnected2013/gundem.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Nevra Çankaya

Bülent Gerenler