"Enter"a basıp içeriğe geçin

Twitter, İstanbul’da BTK İle Görüştü

Twitter, İstanbul’da BTK İle GörüştüBTK ve Twitter arasındaki toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi

Geçen sene Gezi olaylarından beri araları açık olan BTK ve Twitter, 25 Ağustos’da İstanbul’da üst düzey bir toplantı gerçekleştirdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), mevcut sistemin iyileştirilmesi adı altında İstanbul’a gelen üst düzey Twitter yöneticileri ile bir dizi toplantı düzenledi. Basına kapalı olan bu toplantılara BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, BTK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell gibi üst düzey yetkililer katıldı.

Toplantı sonrasında BTK tarafından yapılan yazılı basın açıklamasını, nokta virgülüne dokunmadan, yorumu size bırakıp aşağıda paylaşıyoruz.

BASIN AÇIKLAMASI

Twitter ile ilgili olarak daha önce başlatılan çalışmalar kapsamında üçüncü toplantı, 25/08/2014 tarihinde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İstanbul Bölge Müdürlüğünde yapılmıştır. Toplantıya BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Kurul Üyesi Dr. Ömer Fatih Sayan ile Twitter yetkilileri ve Erişim Sağlayıcıları Birliği temsilcileri katılmıştır.

Toplantıda, Twitter tarafından Türkiye’de ofis açılması, mahkeme kararlarının uygulanması, Türkçe Destek Hattı, buzlama işlemi ve sahte hesaplardan korunmak amacıyla hesapların doğrulanması konuları görüşülmüştür. Twitter temsilcileri, Türkiye’de ofis açılması konusunun gündemlerinde olduğunu ancak bunun zaman alacağını belirterek, ikili işbirliğinde kaydedilen aşamanın, ofis açılması hususunu teşvik edeceğini ifade etmiştir. BTK yetkilileri ise ofis açılmasının önemine değinerek, özellikle iletişim konusunda mesafe kaydedilmesine rağmen,  çok sayıda teknik konunun olduğunu ve bu hususların ancak Türkiye’de açılacak ofis marifetiyle çözümlenebileceğini vurgulamıştır.

Türk Mahkemelerince alınan “Erişim Engelleme Kararları” ile ilgili olarak, yürütülen görüşmeler neticesinde erişim engelleme kararlarının büyük ölçüde Twitter tarafından uygulandığı belirtilmiş ve Türkiye tarafından bu husustaki memnuniyet dile getirilmiştir. “Türkçe Destek Hattı” konusunda da, Twitter yetkililerince Türkçe konuşan kişilerin Twitter’da istihdam edildiği ve Türkçe bilen personel sayının bu süreç içerisinde giderek arttığı, bu kapsamda gerekli hazırlıklar tamamlanınca ivedilikle Türkçe Destek Hattının kurulacağı belirtilmiştir.

Twitter yetkilileri,  kullanıcılarının Twitter’ı ve hesaplarını güvenli olarak kullanabilmelerini temin etmek amacıyla “dijital vatandaşlık” bilincinin arttırılmasının önemine değinmiş ve Twitter tarafından bu konuda video konferans aracılığıyla bir bilgilendirmenin yapılabileceğini ifade etmiştir. Yapılan toplantıda, çalışmaların karşılıklı işbirliği içinde devam edilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda BTK yetkilileri ile Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell, önümüzdeki hafta İstanbul’da 5 gün sürecek olan ve internet dünyası açısından büyük önem taşıyan uluslararası İnternet Yönetişim Forumu (IGF) esnasında tekrar görüşme yapacaktır.

Bülent Gerenler