"Enter"a basıp içeriğe geçin

Twitter’da Bir Değişiklik Fark Ettiniz Mi?

Twitter’da Bir Değişiklik Fark Ettiniz Mi? Geçtiğimiz birkaç aydır hem Facebook hem de Twitter yeni yöntemleri kullanıcılarına hissettirmeden denemeye çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’da yaşanan değişimler üzerine yaptığımız detaylı incelemeden sonra bu sefer de twitter’da birçok kişinin fark etmediği bir değişimden bahsedeceğiz sizlere. Twitter’da haber akış sayfasında bir süredir takip etmediğiniz ancak tweet’lerini gördüğünüz kişiler oldu mu?

Twitter’a eklenen yeni bir özellik sayesinde artık siz takip etmeseniz bile farklı kişilerin tweet’lerini haber akış sayfanızda göreceksiniz. İlk olarak bu değişiklik farklı kişiler tarafından farklı farklı yorumlansa da Twitter yapmış olduğu bu değişikliğe destek sayfasında şu şekilde yer verdi. “Bir tweet, takip edilecek bir hesap, popüler veya ilgili bir içerik tespit ettiğimizde bunu haber akışınıza ekleyebiliriz. Bu, bazen takip etmediğiniz hesaplardan da tweet’ler göreceğiniz anlamına geliyor. Her bir tweet’i, ne kadar popüler olduğu ve ağınızdaki insanların onunla nasıl etkileşime geçtiği gibi farklı sinyalleri kullanarak seçiyoruz. Amacımız, haber akışı ana sayfanızı daha ilgili ve daha ilginç hale getirmek.”

Bu açıklamanda anlaşıldığı gibi Twitter artık sizin takipçi sayınıza bakmadan size gezindiğiniz kişi veya ilgi alanlarınıza göre öneri tweetler gösterecek. Bu sizin hem twitter’da geçirdiğiniz süreyi arttıracak hem de twitter üzerinden etkileşimi.

Geliştirilen bu sistem henüz tam anlamıyla olgunlaşmış olmamakla birlikte bakalım twitter önümüzdeki süreçte karşımıza ne gibi değişiklikler çıkacak bekleyip göreceğiz…

Bülent Gerenler