"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ülkeler ve şehirler fiber ile akıllanacak

Ülkeler ve şehirler fiber ile akıllanacakFTTH Forum ile fiber internette geleceğin resmi İstanbul’da çizildi

Turkcell Superonline’ın stratejik ortaklığında Portekiz merkezli Hansecom tarafından düzenlenen FTTH Forum 2013’te, fiber internetin yaygınlaşması için yapılması gerekenler ile fiber teknolojisinin mümkün kılacağı yeni dünyaya ilişkin öngörüler tartışıldı. Foruma ikinci kez evsahipliği yapan İstanbul’un dünya internet ağlarının kesiştiği kavşak noktası haline getirilmesinin önemi vurgulanırken, akıllı ülkeler ve akıllı şehirler konusunda gelinen nokta ve ileride yapılabilecekler de forumun odak noktalarından birini oluşturdu.

Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber çağını başlatan Turkcell Superonline’ın stratejik ortaklığıyla ikinci kez İstanbul’da düzenlenen FTTH Forum’da, geleceğin teknolojisi fiber internet, karlı ve doğru yatırım süreçlerinden son kullanıcıların hayatında yaratacağı değişikliklere kadar geniş bir perspektifte masaya yatırıldı.

FTTH Forum, daha önce Lizbon, Barselona ve Budapeşte gibi başkentleri gezdikten sonra geçen yıl ilk kez İstanbul’da gerçekleştirildi. Gerek hızla büyüyen fiber yatırımları gerekse internet ağları açısından bir kesişme noktası oluşturan stratejik konumuyla fiber pazarının geleceğinde önemli role sahip Türkiye, Turkcell Superonline’ın stratejik ortaklığı ile bir kez daha uluslararası tartışmaların evsahipliğini üstlendi.

IT ve telekomünikasyon konferansları konusunda uzman Portekiz merkezli Hansecom tarafından düzenlenen FTTH Forum 2013, 8-9 Ekim tarihlerinde Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Forumun ilk gününde sektör profesyonellerine yönelik olarak FTTH yatırımlarında karlılık ve sürdürülebilirliği bir araya getiren iş modellerinin incelendiği atölye çalışması düzenlenirken, ikinci gününde fiber teknolojinin geleceğine ilişkin ufuk açıcı tartışmaların yer aldığı konferans ile sürdü.

Hassan Claussen ve Murat Erkan

Hansecom Genel Müdürü Hassan Claussen’in evsahipliği yaptığı FTTH Forum 2013’ün konuşmacıları arasında Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, FTTH Council Europe’un sektöre ilişkin raporlarını hazırlayan IDATE’nin Telekomünikasyon Birimi Yöneticisi Roland Montagne, dünyaca ünlü danışmanlık şirketlerinden Ventura Team’in kurucularından Richard Jones, dünyada dijital şehirler arasında başı çeken Amsterdam FTTH projesi strateji danışmanı Frans Anton Vermast gibi isimler yer aldı.

“Rekabet, liderlik, üstün başarı için daha hızlı genişbant bağlantı zorunluluk”

Hassan Claussen, forumun açılışında yaptığı konuşmada “Rekabet için, liderlik için, üstün başarı için daha hızlı genişbant bağlantı bir zorunluluk. İşte bu yüzden FTTH sektörü, neredeyse sınırsız bant genişliği sunan fiber ağlardan tüm toplumların yararlanmaya başlayacağı günlere doğru hızla ilerliyor. Avrupa’da pek çok FTTH ağı saniyede 100 megabit hız sunuyor ve dünyaya ve Avrupa’ya hız konusunda da öncülük eden Turkcell Superonline’da bu hız 1000 Mbps’ye ulaşıyor” diye konuştu.

Claussen, Türkiye’nin fiber konusunda ciddi yatırımların hayata geçirildiği bir ülke olduğunu belirterek, “Türkiye fiberde pozisyonunu giderek güçlendiren bir ülke. FTTH Council Europe’un yakın zamandaki bir raporuna göre Türkiye bu konuda İtalya’nın da önüne geçmiş görünüyor. Türkiye’de son bir yılda fiber abonelerinin sayısı iki katına çıktı ve hala ilgi çekici projelerin de yürütüldüğünü görüyoruz” dedi.

“Oluşturduğumuz fiber alanın büyüklüğü Norveç nüfusuna ulaştı”

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan ise, 2008 yılında sıfırdan başladıkları yatırımlar sayesinde 2013 ilk yarı sonu itibariyle 1,5 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar ışık hızında interneti götürdüklerini belirterek, doğru strateji ve yatırımın hızlı geri dönüşü ile yeni bir dünyaya liderlik eden fiber ağına yatırım yaptıklarını söyledi. Murat Erkan, “Abone sayımız 500 bine ulaştı. Yıllık yeni müşteri kazanım oranımız yüzde 34. Bu da 29 Avrupa Birliği ülkesinin ortalaması olan yüzde 26’nın çok üzerinde bir rakam. Bu rakamlarla dünyada öncü operatörler arasında yerimizi aldık ve Türkiye’yi dünya fiber liginde üst sıralara taşıdık. Turkcell Superonline ağının kapsadığı fiber alan, 6 milyon kişiyi kapsıyor. Bu rakamın Norveç, Danimarka, Singapur gibi ülkelerin nüfuslarına eşit olduğunu düşündüğümüzde ulaştığımız başarının büyüklüğü daha net görülebilir” dedi.

“Şehirleşme arttıkça akıllı şehirlere dönüşüm kaçınılmaz”

“İpek yolunu fiber yolu” haline getirme hayaliyle yola çıktıklarını ve bugün İstanbul’un internet ağlarının kesişim noktası haline gelmesi konusunda büyük mesafe kat edildiğini vurgulayan Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yatırımlarımızla Türkiye’nin 2023 vizyonuna da destek veriyoruz. Ekonomik büyümeyi hızlandırmak için dijital dönüşüm olmazsa olmaz. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 75’inin şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. Bu da ulaşımdan eğitime, sağlıktan güvenliğe birçok alanda akıllı çözümleri zorunlu kılıyor. Ancak biz Turkcell Superonline ve Türkiye adına endişe etmiyoruz. Geleceğin Türkiye’si için doğru kararları dünden almış olmanın rahatlığı içindeyiz. Akıllı şehirler için fiber altyapıyı sağlamakla kalmıyoruz, belediye ve yerel yönetimlerin teknoloji ortağı olarak çalışıyoruz. Ayrıca yatırımlarımızla ülkemizde bilişim sektörünün gelişimine destek oluyoruz. Çalışmalarımızın meyvelerini aldığımızın en önemli göstergelerinden biri de, İstanbul’un belediyeler tarafından sunulan dijital servisler konusunda 33. sıradan 16. sıraya kadar yükselmesidir. Kocaeli, Bursa, Antalya, Gaziantep gibi şehirlerde belediyelerle işbirliklerimiz sayesinde Türkiye’ye daha iyi dijital yönetim imkanı sunuyoruz. Belediyelerle işbirliği alanlarımızdan bazılarını dijital şehirler, akıllı eğitim, akıllı ev ve ofis ortamları, akıllı taşımacılık, şehir güvenlik sistemleri, e-belediye servisleri, akıllı trafik sistemleri, şehir kioskları ve GIS sistemleri, belediyelerde entegre ses ve veri iletişimi olarak sıralayabiliriz.”

FTTH nedir?

Eve kadar fiber internet (fiber to the home-FTTH), internete erişmenin en hızlı ve güvenli yoludur. Işığı ileten esnek saç inceliğinde cam teller üzerinden gerçekleştirilen data transferi, teorik düzeyde sınırsız bir hız anlamına gelir.

Ev ve işyerlerinin kapısına kadar ulaşan bu altyapı sayesinde yüksek hızlarda dosya indirmek ve yüklemek, herhangi bir donma, kopma, bekleme yaşamadan internette HD video izlemek ya da indirmek, online oyunlar oynamak, internet üzerinden telefon veya video görüşmesi gerçekleştirmek mümkündür. Üstelik bütün bunları aynı anda yaparken kalite ve hızda herhangi bir azalma yaşanmaz.

Teknolojinin hayatımızdaki yeri her geçen gün artarken, artan veri trafiğini karşılayacak potansiyele sahip tek teknoloji FTTH’tir. Bu nedenle FTTH geleceğin teknolojisidir.

Türkiye’de fiber

BTK’nın 2013 yılı ikinci çeyreğine ilişkin pazar verilerini içeren raporuna göre Türkiye’nin fiber abone sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 83,3 artarak 860 bin kişiye ulaştı. Fiber abone sayısı 500 bine ulaşan Turkcell Superonline pazarın lideri konumunda bulunuyor. Yine aynı rapora göre sabit genişbant aboneleri içinde fiberin payı her geçen yıl artarak, yüzde 10,7’ye ulaşmış görünüyor. 

Bülent Gerenler