"Enter"a basıp içeriğe geçin

Üniversite hastanelerinde biyometrik kimlik doğrulama uygulaması için geri sayım başladı!

Üniversite hastanelerinde biyometrik kimlik doğrulama uygulaması için geri sayım başladı!

Üniversite hastanelerinde biyometrik kimlik doğrulama uygulaması için geri sayım başladı!

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi, uygulanmaya başladığı tarihten bir yıl sonra üniversite hastanelerinin tümünü kapsayacak şekilde genişliyor. Halihazırda tüm özel hastanelerde kullanılan damar izi ile kimlik doğrulama uygulamasının üniversite hastanelerinde yürürlüğe girme tarihi Eylül 2014 olarak belirlendi.  Vatandaşlar bu tarihten itibaren üniversite hastanelerinden hizmet alırken kimliklerini damar izi yöntemi ile doğrulayacak ve bu sayede sağlık hizmetlerinde sahteciliğin önüne geçilecek.  

Üniversite hastanelerinde biyometrik kimlik doğrulama uygulaması için geri sayım başladı!

Sağlık sektöründe adil hizmet dağıtımının önündeki en büyük engellerden biri olarak görülen “kimlik sahteciliği”ne son vermeyi hedefleyen Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi Eylül 2013’te özel hastanelerde devreye girmişti. Uygulama sayesinde SGK bünyesinde sağlık hizmeti almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlikleri sahteciliğe yer bırakmayacak şekilde doğrulanabiliyor. Uygulama özel hastanelerin ardından, Eylül 2014’ten itibaren üniversite hastanelerini de kapsayacak. Böylelikle üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alan vatandaşlar parmak veya avuç damar izi analizi yöntemiyle kimliklerini doğrulatarak adil hizmet alabilecekler. Uygulamada kullanılacak olan SGK onaylı cihazlardan biri olan BioPOS; vatandaşların kimlik bilgilerini cihazın dünya standartlarındaki çift katmanlı güvenlik teknolojisi ile koruyor.

BioPOS ile parmak damar izi doğrulaması nedir?

BioPOS ile parmak damar izi doğrulaması, her insanda benzersiz bir yapıya sahip olan parmak damarı izinin özel bir algoritma ile şifrelenip, Türk teknoloji şirketi Proline tarafından geliştirilen BioPOS cihazı ile analiz edilmesine dayanıyor. Halihazırda özel hastanelerde yürürlükte olan uygulama kapsamında vatandaşlar sağlık kuruluşlarına yaptıkları ilk müracaatta danışma bankolarında kurulu olan BioPOS cihazlarına parmak damar izlerini kaydettirerek sisteme dahil oluyor. Vatandaşların parmak damar izi bilgileri SGK merkezinde bulunan sunucularda kriptolu olarak saklanıyor. BioPOS cihazı, sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşların parmak damar izleri ile T.C. kimlik numaralarını eşleştiriyor ve hizmet almak isteyen vatandaşın kimliği onaylanıyor. Böylelikle haksız hizmet alımının önüne geçiliyor.

Üniversite hastanelerinde biyometrik kimlik doğrulama uygulaması için geri sayım başladı!

Türk mühendislerinin geliştirdiği BioPOS cihazı hem mobil hem güvenli

Parmak damar izi doğrulamasının yapılabilmesini sağlayan BioPOS cihazı modern teknolojileriyle dikkat çekiyor. Dünya standartlarında çift katmanlı güvenlik teknolojisini barındıran cihaz, vatandaşların kimlik bilgilerinin harici bir kaynak tarafından ele geçirilme riskini düşük seviyeye indiriyor. Wi-Fi ve 3G ile mobil kullanımı destekleyebilen cihaz, fiziksel bir mekana bağlı olmadan da kullanılabiliyor.

 

Tüm Türkiye’de kurulum, bakım ve servis desteği

Proline’ın 81 ilde 7/24 çalışan hizmet ağı ve servis noktaları sayesinde SGK’ya bağlı tüm özel ve üniversite hastanelerinde kullanılabilecek olan BioPOS cihazının kurulum, bakım ve servis desteği hızlı bir şekilde sunulabiliyor. Cihaz; 3 yıl içerisinde tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının cebine girmesi planlanan yeni T.C. Elektronik Kimlik Kartları ile de entegrasyon sağlayabilmek amacıyla tasarlandı. Kolay kullanıma son derece elverişli bir arayüze sahip olan cihaz, teknoloji altyapısı ve güçlü donanım özellikleri ile kayıt ve doğrulama işlemlerini son derece hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor.

 

Önemli miktarda tasarruf sağlanacak

Biyometrik kimlik doğrulama sistemi sayesinde sahtecilik ve usulsüzlüğün önüne geçilebildiği için sağlık hizmetleri daha güvenli, daha etkin ve daha kaliteli bir şekilde vatandaşlara sunuluyor. Uygulama sayesinde uzun vadede kayıp ve kaçakların en düşük orana indirilmesi ve kamu harcamalarında önemli oranda tasarruf gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Sağlık hizmetlerinde yapılacak bu tasarruf, kaynakların da farklı alanlara yönlendirilebilmesini sağlayacak.

Nevra Çankaya

Bülent Gerenler