"Enter"a basıp içeriğe geçin

Uzay ve Havacılık Merkezi’nin açılacağı il belli oldu!

Uzay ve Havacılık Merkezi'nin açılacağı il belli oldu!Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezinin planlamasının bittiğini ve yakın zamanda Bursa’da temel atılacağını söyledi. Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ikinci bölümü olacak proje Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Tübitak tarafından desteklendiğini belirtelim.

Geride kalan üç yıl içerisinde 350 bin ziyaretçiyi ağırlayan ve çocukların okullarda gördüğü teorik eğitimleri pratiğe taşıyan Bilim ve Teknoloji Merkezi, Türkiye’nin Uzay ve Havacılık Merkezi projesiyle Bursa’yı dünyaya tanıtacak. Genel Koordinatör Rıfat Bakan; 120 milyonluk bütçeye sahip olan proje ile ilgili olarak “Şu anda kurulacak sergilerin neler olacağı ve tasarımları tamamlandı. Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık merkezini Bursa’da inşa edecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Yakın bir zaman içerisinde temeli de atılacak. Uzay çalışmaları bildiğiniz gibi dünyada gelişmiş ülkeler tarafından büyük bir rekabetle sürdürülmektedir. Başta bilimsel proje olarak bakılan uzay ve havacılık, artık önemli bir gündem maddesi oldu. Yer altı madenlerinden hava durumuna kadar hemen her şey uzaydan yapılıyor. İnanıyorum ki geleceğin astronotları, pilotları burada eğitim alan gençlerimizden çıkacak. Onlar Türkiye’yi ileriye taşıyacaklar.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Proje temelinin henüz ne zaman atılacağına dair resmi bir bilgi olmasa da başlandıktan sonra 18 ay içerisinde bitirilmesi bekleniyor.

Bülent Gerenler