"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vatandaşlar, en yakın baz istasyonunun elektromanyetik ölçüm değerlerini internetten öğrenebilecek

baz istasyonuBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, kurumun veri tabanında kayıtlı tüm baz istasyonlarının elektromanyetik alan ölçüm değerlerinin kamuoyuna açıklanması için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Acarer, Türkiye’de kurulu bütün baz istasyonlarının elektromanyetik alan ölçümlerinin yapıldığını ve tüm ölçüm sonuçlarının BTK’nın veri tabanında mevcut olduğunu söyledi.

Baz istasyonlarıyla ilgili olarak BTK’ya yapılan şikâyetlerin incelenmesi sonucunda, gelen şikâyetlerin çoğunun, baz istasyonlarının izinsiz kurulduğu veya kurulan baz istasyonlarının ölçümlerinin yapılıp yapılmadığı yönünde olduğunu vurgulayan Acarer, bunların asılsız iddialar olduğunu, izinsiz ve ölçümü yapılmayan baz istasyonlarının kurulumuna ve işletilmesine izin verilmediğini belirtti.

Baz istasyonu elektromanyetik alan değerlerinin açıklanması için çalışma başlatıldığını kaydeden Acarer, şöyle dedi:
“Kurum veri tabanında kayıtlı tüm baz istasyonlarının elektromanyetik alan ölçüm değerlerinin kamuoyuna açıklanması için çalışma başlattık. Bütün vatandaşlar, e-devlet portalı üzerinden kendilerine en yakın baz istasyonunun elektromanyetik alan ölçüm değerini görebilecek ve bu yolla baz istasyonlarına ilişkin endişelerini giderebilecek.”

Bülent Gerenler