"Enter"a basıp içeriğe geçin

WiFi sinyalleri aracılığıyla 6 metre uzaktan kablosuz şarj edebilen router

Etrafındaki cihazları 6 metre uzaktan kablosuz şarj edebilen router2009 yılında Palm Pre’nin tanıttığı ve o dönem büyük ilgi görerek diğer firmaların da benzer ürünler tanıtmasına sebep olan kablosuz şarj cihazları, günümüzde halen istenen noktaya gelemedi. Ancak Energous tarafından geliştirilen router bu durumu değiştirecek gibi görünüyor.

WattUp adı verilen ve şu sıralar patent başvurusunun onaylanması bekleyen sistem, WiFi sinyalleri aracılığıyla cihazlara bağlanarak sinyal gönderiyor ve cihazlar bu sinyalleri DC akıma çevirerek şarj olabiliyor. Bu sinyali gönderebilmek için verici kullanmak gerekiyor ve bu vericiler evin istendiği noktalarına konumlandırılarak bahsi geçen şarj işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bu vericilerin oldukça güçlü olduğuna dikkat çekiliyor. Tek bir verici ile telefon ve giyilebilir cihaz tamamen şarj edilebiliyor. Ayrıca router, şarjı az kalan cihazları otomatik olarak tespit ederek istenen düzeye kadar şarj ediyor. Aynı WiFi ağı üzerinden gerçekleştirilen bu şarj işlemi 6 metre uzaklığa kadar sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. CES 2015 tanıtımında iPad ile başlatılan şarj işleminin ürünün tam sürümünde otomatik olarak yapılacağı ve bir cihazın şarjı dolduğunda şarjı az kalan bir diğer cihazın şarj edilmeye başlanacağı belirtiliyor.

2012 yılında kurulan Energous henüz çok yeni bir şirket ve dolayısıyla ürünün gelişimi de oldukça uzun sürüyor. Firmanın planına göre 2016 yılında WattUp’ı piyasaya sürmek mümkün. Bu süreçte ise firmanın amacı daha büyük şirketlerle ortaklıklar yapmak. Böyle büyük ortaklıklar gerçekleşmediği sürece firmanın büyük bir patlama yakalamasının ise zor olduğunu söyleyebiliriz.

Bülent Gerenler