"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeni nesil RAM’ler hız sınırlarını alt üst etmeye hazırlanıyor

Yeni nesil RAM’ler hız sınırlarını alt üst etmeye hazırlanıyorHızlı bir bilgisayarın yolu hızlı bir RAM‘den geçiyor. Elbette RAM’ler tek başına güçlü bir bilgisayar oluşturmak için yeterli değil fakat kendisinin bu konudaki etkisi de yadsınamaz. Güçlü bir RAM dediğimizde aklımıza sadece onlarca GB RAM gelmemeli. Zira RAM’in kapasitesi kadar saat hızı ve enerji tüketimi gibi konular da önem taşıyor. Geliştirilen yeni nesil RAM’ler, günümüzde kullanılanları ikiye katlıyor.

DDR5 RAM‘lerin DDR4’lere göre tam iki kat daha fazla bant genişliğin sunduğu belirtiliyor. Bant genişliğinin fazla olmasının yanı sıra hız olarak da mevcut RAM’leri geride bırakacak olan DDR5 RAM’lerin enerji tasarrufu konusunda da iddialı değerler vadedeceği konuşuluyor. Yeni nesil RAM’lerin daha önce de olduğu gibi ilk olarak oyuncu odaklı bilgisayarlarda karşımıza çıkması bekleniyor. Yüksek performansın kritik önem taşıdığı sistemlerde önemli bir rol oynayacağı ifade ediliyor.

Sadece yüksek performanslı bilgisayarlarda karşımıza çıkmayacak olan DDR5 RAM’lerin daha küçük boyuttaki cihazlarda da kullanılacağı söyleniyor. Böylece mobil cihazlarda da bu yeni nesil RAM’leri görmenin mümkün olacağı dile getiriliyor. DDR5 RAM’lerin ne zaman yaygın olarak kullanılacağı net olarak bilinmese de 2018 yılı içersinde ilk örneklerini göreceğiz gibi duruyor. Dolayısıyla yeni RAM teknolojisine sahip cihazlar satın almak isteyenlerin bir süre daha beklemesi gerekiyor.

New generation RAMs are preparing to overtake speed limits

The speed of a fast computer goes from RAM to RAM. Of course, RAMs alone are not enough to create a powerful computer, but the effect of this in themselves can not be denied. When we say a strong RAM, we should not have only a few gigabytes of RAM. Because clock speed and energy consumption are as important as the RAM’s capacity. The next generation of RAMs that are being developed double what is used today.

DDR5 RAMs offer double the bandwidth of DDR4. It is also said that DDR5 RAMs, which will surpass the available RAMs as well as the speed of the bandwidth, will have ambitious values ​​for energy saving. It is expected that the next generation of RAM will come out first on PCs with player focus as before. It is said that it will play an important role in systems where high performance is of critical importance.

It is said that DDR5 RAMs, which will not only come out on high performance computers, will also be used in smaller devices. Thus, it is possible to see these new generation RAMs on mobile devices. It is not clear when DDR5 RAMs will be widely used, but it looks like we will see the first samples in 2018. Therefore, those who want to buy devices with new RAM technology should wait a while.

Bülent Gerenler