"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yüz şeklinin gizemi çözülüyor!

Yüz şeklinin gizemi çözülüyor!Yüz şeklinin gizemi çözülüyor!ABD’nin California eyaletindeki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndan bilim insanları doğacak bebeklerin yüz şekillerini genetik müdahale ile değiştirebilmeye bir adım daha yaklaştıklarını açıkladı.

Uzmanlar DNA’da bulunan binlerce “tetiğin” çeşitli genleri aktive ederek herkesin yüzünün birbirinden farklı olmasını sağladığını keşfettiklerini ve gelecekte bu tetiklere yapılacak müdahaleler sayesinde doğacak çocukların yüz biçimlerinin kontrol edilebileceğine inandıklarını söyledi.

Science dergisinde yayınlanan araştırmayı gerçekleştiren Profesör Axel Visel konuyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada, şimdilik fareler üzerinde çalışmalar yürüttüklerini ve fare DNA’sında yüz biçimini kontrol eden bu gen tetiklerini tespit etmeyi başardıklarını söyledi.

Profesör Visel, “Şimdi bu tetiklerin insan DNA’sında tam olarak nerede bulunduklarını araştırıyoruz. Bizim genlerimizde de farelerde olduğu gibi yüzümüzün şeklini belirleyen ayrıntılı bir plan bulunuyor ” dedi.

FARELERİN YÜZÜNÜ DEĞİŞTİRMEYİ BAŞARDILAR
Visel fare genlerinde yüz şeklini belirleyen 4 binden fazla “tetiği” keşfettiklerini ve bu tetikleri etkisiz hale getirerek farelerin görünümlerinde oluşan değişimleri gözlemlediklerini söyledi.

Profesör genleriyle oynadıkları farelerin, genlerine dokunulmayan kardeşlerine oranla daha ince ve uzun kafataslarına sahip olmalarını sağlamayı başardıklarını belirtti.

TASARIM BEBEKLER Mİ GELİYOR?
Axel Visel yüz şeklini belirleyen genlerle ilgili bu araştırmaların tavşan dudak ve benzeri yüz yapısı bozukluklarının önlenmesini amaçladığını, henüz “yüzü tasarlanmış” bebeklerin yaratılabilmesi için çok erken olduğunu söyledi.

Bülent Gerenler