"Enter"a basıp içeriğe geçin

WhatsApp görüntülü konuşma sınırı 8 kişiden 50 kişiye yükseltilecek

WhatsApp görüntülü konuşma sistemi için yeni bir gelişme yaşandı. Corona virüsü sebebi ile evinde vakit geçiren kullanıcıları ilgilendiren bu gelişme, grup konuşmalarının işlevselliğini artırabilir.

Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp uygulamasının sadece dört kişiye destek veren toplu görüşme altyapısı, hem video hem de sesli toplu görüşme için sekiz kişiye artırılmıştı. Türkiye başta olmak üzere birçok pazarda resmi olarak kullanıma çıkan özellik, biliyorsunuz güzel olmasına rağmen rakiplerinin gerisinde kalıyor. Çünkü diğer servislerde aynı anda çok daha yüksek sayıda video görüşmelere imkan tanınıyor. Facebook ise bu durumu Messenger Rooms ile değiştirecek gibi görünüyor.

WABetaInfo’ya göre henüz kodlaması tamamlanmamış olan bu güncelleme, Facebook’un Messenger Rooms uygulaması ile bağlantılı bir şekilde çalışacak. Eğer söz konusu yenilik hayata geçirilirse görüntülü grup görüşmelerindeki kişi sınırı 8 kişiden 50 kişiye yükseltilecek.

 

WhatsApp’ın yeni altyapısı hem akıllı telefonlarda hem de bilgisayarlarda kullanılacak. WABetaInfo tarafından paylaşılan görsellere baktığımızda bir kamera sembolü görüyoruz. Görüşmeye davet edilen kullanıcılar, Messenger Room uygulamasına yönlendirilecek.

Messenger uygulamaları üzerinden erişim sunulabilen bir özellik olan ancak ilginç şekilde hazırlanan gruplara katılım için Facebook hesabına ihtiyaç duyamayan Rooms, 50 farklı kişinin aynı anda video sohbet yapabilmesine imkan tanıyor. Oldukça kullanışlı görünen özellik, ufak bir bağlantı üstünden katılım sunuyor ve maalesef rakip Zoom gibi yüksek güvenlik getiren uçtan uça şifreleme getirmiyor. Messenger uygulaması üzerinde canlı AR efektleri de sunan Facebook, grubun kontrolünü oluşturan kişiye bırakıyor ve Facebook gruplarında açılan kanallara tüm grup üyeleri görüntülü olarak dahil olabiliyor deniyor. Merak uyandıran Messenger Rooms şimdilik sadece belirli bölgelerde açılmış durumda. Facebook’un çatısı altında hizmet veren WhatsApp, henüz bu projeyi hayata geçirip geçirmeyeceği konusunda bir duyuru yapmadı. Şu an için çok az kullanıcıya açık olan yeni özelliğin dağıtılmama ihtimali de bulunuyor.

 

There has been a new development for the WhatsApp video chat system. This development, which concerns users who spend time at home due to the Corona virus, can increase the functionality of group conversations.

In the past weeks, the WhatsApp application’s collective negotiation infrastructure, which supports only four people, has been increased to eight for both video and voice conversation. the property for use as an official in several markets, particularly Turkey, despite being nice, you know lags behind its competitors. Because, in other services, a higher number of video calls are allowed at the same time. Facebook seems to replace this with Messenger Rooms.

According to WABetaInfo, this update, which has not yet been coded, will work in conjunction with Facebook’s Messenger Rooms application. If the said innovation is implemented, the person limit in video group meetings will be increased from 8 to 50 people.

The new infrastructure of WhatsApp will be used on both smartphones and computers. When we look at the images shared by WABetaInfo, we see a camera symbol. Users invited to the call will be directed to the Messenger Room app.

Rooms, which are a feature that can be accessed via Messenger applications, but do not need Facebook accounts for participation in interestingly prepared groups, allows 50 different people to video chat at the same time. The feature which looks very useful offers participation over a small connection and unfortunately does not bring high security end-to-end encryption like rival Zoom. Facebook, which also offers live AR effects on the Messenger application, leaves the person who controls the group and it is said that all the group members can be included in the channels opened in Facebook groups. Curiosity Messenger Rooms are only opened in certain regions for now. Serving under the roof of Facebook, WhatsApp has not made an announcement as to whether it will implement this project yet. There is also the possibility that the new feature, which is currently open to very few users, will not be distributed.